Akdeniz Üniversitesi

Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

Adrasan

ANTALYANIN KUMLUCA İLÇESİNE BAĞLI BİR SAHİL BELDESİ OLAN ADRASAN, ANTALYA’YA  95 KM, KEMER’E 55 KM, ÇIRALI’YA 24 KM VE OLYMPOS’A 8 KM MESAFEDEDİR.

ADRASANA ULAŞMAK İÇİN ANTALYA-KUMLUCA ANA YOLUNDAN ADRASAN YÖNÜNE DOĞRU AYRILIP 18 KM SAHİLE DOĞRU YOL ALMAK GEREKMEKTEDİR.

ADRASANIN DOĞAL LİMAN ÖZELLİĞİNE SAHİP BİR KOYU VARDIR.

KUZEY-GÜNEY YÖNÜNE DOĞRU 1800 M UZANAN ADRASAN SAHİLİ 3 FARKLI ÇEŞİT KUMSAL TİPİ SUNMAKTADIR. SAHİLİN KUZEY BÖLÜMÜNDE KUMSAL TAŞLI VE DENİZ ANİDEN DERİNLEŞİR,ORTA BÖLÜMÜ KUMLUK VE TAŞLIK OLAN KISMA GÖRE DENİZ DAHA SIĞ BİR YAPIYA SAHİPTİR.SAHİLİN GÜNEY KISMI İSE İNCE KUMLU VE YAKLAŞIK 20 M AÇILSANIZ BİLE AYAKLARINIZIN YERE BASACAĞI KADAR SIĞ BİR DENİZE SAHİPTİR.

ADRASAN SAHİLİ GERÇEK BİR DOĞA HARİKASIDIR.

GENELLİKLE ÖĞLEDEN SONRA ÇIKAN VE KARADAN DENİZE DOĞRU ESEN BATI RÜZGÂRI SAYESİNDE KOY, DALGASIZ VE BİR GÖL GİBİ SAKİN BİR DENİZE SAHİPTİR.

ADRASAN YEŞİLİN, MAVİNİN VE DENİZDEN DOĞAN GÜNEŞİN KEYFİNİ ÇIKARABİLECEĞİNİZ SAKİN BİR TATİL CENNETİDİR.

ADRASAN DA SAHİLİN KUZEY BÖLÜMÜNDEKİ MUSA DAĞININ ETEĞİNDE VE KOCAMUAR BÖLÜMÜNDE OLMAK ÜZERE 2 ADET TARİHİ KALE BULUNMAKTADIR.

ADRASAN DAĞ YÜRÜYÜŞÜ VE SERBEST TIRMANIŞ YAPMAYA ÇOK MÜSAİT OLAN PARKURLARLA DOLUDUR. BU SAYEDE DOĞANIN ZEVKİNİ SONUNA KADAR YAŞAYABİLECEKSİNİZ.

adrasanadrasanadrasanadrasan

ADRASAN ÇEVRESİNDEKİ BAZI TARİHİ MEKANLAR;

OLYMPOS:

OLYMPOS ANTİK KENTİ, ANTALYANIN 80 KM GÜNEYİNDE VE ANTİK LİKYA BÖLGESİ İÇİNDEDİR. DOĞUDAN AKDENİZE AÇILAN OLYMPOS ANTİK KENTİ, ORTASINDAN GEÇEN OLYMPOS ÇAYI İLE İKİYE BÖLÜNÜR.

BU KONUMUYLA TARİH BOYUNCA LİMAN KENTİ OLMA ÖZELLİĞİ TAŞIYAN OLYMPOS, GÜNÜMÜZE GELEN ANTİK KENTLER ARASINDA FARKLI BİR YAPI SERGİLER.

OLYMPOS ADININ KAYNAĞI VE ANLAMI TAM OLARAK AÇIKLANAMAMAKLA BİRLİKTE, OLYMPOS ADININ “YÜKSEK DAĞ, ULU DAĞ” ANLAMINDA KULLANILDIĞI ANŞAŞILMAKTADIR.

KENTİN KESİN KURULUŞ TARİHİ BİLİNMEMEKTEDİR. TARİH SAHNESİNDE OLYMPOS LİKYA BİRLİĞİ İÇİNDE BASTIĞI SİKKELER İLE MÖ 168-78 YILLARINDA İLK KEZ GÖRÜLÜR.

Olympos bu birlik içinde üç oy hakkına sahip, altı ayrıcalıklı kentten birisidir. Hatta bazen birlik başkanının bu kentten çıktığı saptanabilir.

MÖ 80 yılında kent, korsanların eline geçmiştir. Ünlü Korsan “Zeniketes”'in Olympos yakınlarındaki bir kalede oturduğu bilinmektedir. 

ANADOLU kıyılarındaki ve dağlık bölgelerdeki karışıklıklar üzerine bölgeyi korsanlardan temizlemek için, RomALI komutan ve senatör “PUBLİUS SERVİLİUS VATİA” komutasındaki Roma Donanması MÖ 78 yılında Gelidonya Burnu'nda yapılan üç deniz savaşını da kazanarak Zeniketes'in ünlü kalesini yerle bir etmiştir.

Zeniketes'in ölümünden sonra komşu kentlerle beraber Olympos da Roma'nın eline geçmiştir. Bu dönemlerde Hephaistos, Zeus ve Apollon kültlerinin Olympos'ta tapınım gördüğü bilinmektedir.

Roma İmparatorluk döneminde de Olympos Likya Birliği'nin seçkin üyelerinden biri konumundadır. M.S. 2. yüzyılın sonları ile M.S. 3. yüzyılın başlarına tarihlenen mezar yazıtından, “Marcus Aurelius Arkhepolis “'in Likya Birliğinde Lykiarkh (Likya Birliği Başkanı) olarak görev yaptığı ortaya çıkmıştır. 

olimposolimposolimposolimposolimposolimpos

RHADIOPOLIS

Rhodiapolis, Antalya İli Kumluca İlçesi'nin 2,5 km kuzeyinde tepe üzerinde ve eteklerinde kurulmuştur.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Akdeniz Üniversitesi birlikteliğinde 2006 yılında kazılmaya başlanmıştır. İsminden dolayı Rodos kolonizasyon dönemi kuruluşu olduğu kabul edilir. Ancak daha önce de var olduğuna dair bilgiler vardır.

1892'de ilk kez Avusturyalı arkeologlar tarafından KEŞFEDİLMİŞTİR. KENTİN en ünlü siması MS. 2. yüzyılda yaşamış ve tüm Lİkya kentlerine yardım etmiş olan en ünlü euregetes (yardımsever) Opramoas'tır. Opramoas'ın anıt mezarı duvarındaki yazıt Anadolu'nun en uzun Eski Yunanca yazıtını taşır.

İmparator Başrahibi ve Birlik Yazmanı gibi önemli görevleri bulunan Opramoas zamanında (MS. 2. yüzyıl) şehir en parlak günlerini yaşar ve imar olur.

Kentte Klasik dönemden Bizans'a kadar kalıntılar gözlemlenmektedir. Şehrin tiyatrosu, hamamı, Opramoas anıtı, kilisesi, nekropolleri ve çok sayıda su sarnıcı bulunmaktadır. Opramoas anıtı bloklarında yazılı olan 12 imparator mektubu, 19 procurator mektubu ve 33'u birlik toplantısına ait yazılı anıt defineciler tarafından tahrip edilmiştir.

Prof. Dr. Nevzat Çevik başkanlığında 2006 yılında başlatılan kazılara 2009 yılından itibaren Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsa Kızgut başkanlığında devam edilmektedir.

Tiyatro, hamam, agora, stoa ve ana cadde gün yüzüne çıkartılmıştır. Yine kamusal alanda Asklepeion günyüzüne çıkarılmıştır. Bu kompleksin içerisinde tapınak ve kütüphane de bulunmaktadır.

 M.S. 2. yüzyılda yaşamış olan hekim Herakleitos kente hem Asklepios kültünü kurmuş ve başrahip ünvanı almış, hem de bir Asklepeion yaptırmıştır. Yapılan kazılarla ana cadde ve Asklepeion önündeki portik açılmış, kütüphane ve tapınak konsolide edilerek kısmi onarım ile ziyaretçiler için daha anlamlı şekle getirilmiştir.

 Antik kentin restore edilen 1500 kişilik Helenistik tiyatrosu, 22 Haziran 2011'de devlet, özel sektör ve sivil toplumun işbirliğinde yapılan bir organizasyon neticesinde verilen konserle bin yılı aşkın süre sonra ilk kez müzikle buluşmuştur.

Rhodiapolis antik kenti ve çevresi Avrupa Topluluğu 7. Çerçeve programı tarafında desteklenen “FIRESENSE” projesi kapsamında pilot bölge olarak kullanılmakta olup, 2010 yılında kamera ve sensör ağları ile donatılmıştır. Bu sayede kent içinde ve çevresinde meydana gelebilecek yangın, sel gibi doğal afetlerin erken algılanması amaçlanmaktadır. FIRESENSE projesi kapsamında kurulan bu sistem ayrıca antik kentin uzaktaN gözlenebilmesi ve kaçak kazılarında önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. 

rhadiopolis 2rhadiopolis 2rhadiopolis 2

KHİMAİRA (ÇIRALI-YANARTAŞ):

Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan bu doğalgaz kaynağı, eski Yunan mitolojisi ‘ne konu olmuştur. Yunan Mitolojisi'ne göre efsane şu şekildedir.

Ephyra Kralı Glaukos ’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın'a gönderir.

Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatıla gelen ve Homeros’un bize bu şekilde aktardığı efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir.

Bellerophontes’in zaferini kutlamak amacıyla Olympos’da bir yarış düzenlenir. Atletler Chimera Kutsal Ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, daha sonraları değişik spor dallarının eklendiği ve birkaç gün süren Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneği gerçekleşmiş olur. Günümüzde yakılan “Olimpiyat Meşalesi” Chimera’nın sönmeyen ateşinin sembolik bir ifadesidir.

yanartasyanartasyanartas

CORYDELLA:

ŞEHİR, KUMLUCA’NIN BATISINDAKİ İLÇE MERKEZİNE 1 KM UZAKLIKTA, İKİ TEPE ÜZERİNE KURULMUŞTUR.

GÜNÜMÜZDE SADECE ŞEHRE SU GETİREN “AGUADUKTUR KALINTILARI “ SEÇİLEBİLMEKTEDİR. DİĞER ESERLER YOK EDİLMİŞTİR.

GAGAE:

MAVİKENT KASABASI, AKTAŞ MEVKİİNDE BULUNAN GAGAE ANTİK KENTİ, AKROPOLİS KAYALIĞI İLE DENİZ ARASINDA KALAN BİR ALANDA KURULMUŞTUR.

BURADAKİ YAPILAR ROMA VE ORTAÇAĞ İZLERİNİ TAŞIMAKTADIR. ŞEHRİN DUVARLARI VE BAZI HRİSTİYAN KİLİSELERİ İLE BİRÇOK KALINTI HALA DURMAKTADIR. 

İDEBESSİOS (KOZAĞACI):

KUMLUCADAN ALAKIR BARAJI KENARINDAN 30 KM GİDİLEREK ASFALT YOLDAN KARACAÖREN KÖYÜ KOZAĞACI MAHALLESİNE VARILIR. BURADAN 5 KM KADAR STABLİZE YOLDAN KUZEYE GİDİLEREK KARACAÖREN KÖYÜ KOZAĞACI MAHALLESİNE VARILIR.

BURADA İDEBESSİOS ANTİK KENTİ VARDIR. KENTTE BİR TİYATRO İLE HAMAM, SUYOLU, KİLİSE VE KİTABELİ VE KABARTMALI AİLE MEZARLARI İLE GÖZETLEME KULESİNE RASTLANIR.

Sayfa Özeti: Adrasan

Anahtar Kelimeler: